Odzyskiwanie danych Jak wybrać firmę zajmującą się odzyskiwaniem danych
Niezależnie od tego, czy chcesz przywrócić utracone dane, czy naprawić uszkodzone urządzenie, dostępnych jest wiele rodzajów oprogramowania do odzyskiwania danych. Programy te mogą być jednak kosztowne. Zanim wybierzesz opcję odzyskiwania danych, pamiętaj o stworzeniu planu tworzenia kopii zapasowych. Niedoświadczeni użytkownicy powinni korzystać z oprogramowania dla początkujących, które zazwyczaj jest przyjazne dla użytkownika i posiada intuicyjny graficzny interfejs użytkownika. Oprogramowanie może poprowadzić użytkownika przez cały proces, zapewniając prawidłowe zachowanie danych.
Odzyskiwanie danych to ratowanie i naprawa utraconych danych
Istnieje wiele przyczyn utraty danych. Przypadkowe usunięcie danych, awaria dysku twardego, błędy w oprogramowaniu i awaria zasilania to tylko niektóre z nich. Tego typu problemy wymagają wykwalifikowanych specjalistów od odzyskiwania danych, którzy naprawią lub odzyskają dane z niemal uszkodzonych nośników pamięci. Niezależnie od tego, czy dane są przechowywane na dysku twardym, płycie CD czy pamięci flash USB, często można je odzyskać. Istnieje wiele różnych rodzajów technik odzyskiwania danych.
Niezależnie od tego, czy komputer uległ wypadkowi, czy wymaga naprawy, profesjonalne laboratorium może pomóc w przywróceniu danych. Nawet jeśli plik został przypadkowo usunięty, dane nadal znajdują się gdzieś na dysku twardym. Mogą być po prostu niedostępne. Na szczęście dane można odzyskać, korzystając z usług specjalnie przeszkolonych specjalistów, specjalistycznego sprzętu i środowiska o kontrolowanej zawartości zanieczyszczeń.
Istnieją różne metody odzyskiwania plików z dysków twardych, w tym skanowanie, partycjonowanie i oprogramowanie. Korzystając z programu do odzyskiwania danych, technik skanuje dysk twardy i lokalizuje wszelkie możliwe informacje. Dobry program do odzyskiwania danych powinien mieć możliwość wyszukiwania i filtrowania ważnych treści. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy użyć narzędzia przeznaczonego do odzyskiwania danych z uszkodzonych nośników pamięci. Bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie procesu odzyskiwania danych.
Innym sposobem uszkodzenia dysku twardego jest próba samodzielnej naprawy urządzenia pamięci masowej. Proces ten nie zawsze jest prosty. Formatowanie dysku twardego może utrudnić odzyskanie danych. Użycie oprogramowania do odzyskiwania danych może również uszkodzić urządzenie pamięci masowej. Co więcej, może się to skończyć usunięciem danych na zawsze. Można także uszkodzić oprogramowanie do odzyskiwania danych, zmieniając elementy elektroniczne. Jeśli nie zachowasz ostrożności, takie działania mogą doprowadzić do nieodwracalnej utraty danych.
Jeżeli wykonano już kopię zapasową danych, warto rozważyć możliwość ich odzyskania. Ryzyko utraty danych jest wysokie, a usługi odzyskiwania są kosztowne. Na szczęście najlepszym rozwiązaniem zapewniającym długoterminowe bezpieczeństwo danych jest utworzenie kilku kopii danych, kopii zapasowych dysków twardych i usług tworzenia kopii zapasowych w chmurze. Nie zapominaj o tworzeniu kopii zapasowych wszystkiego. Nigdy nie wiadomo, kiedy znów będą potrzebne.
Wymaga planu tworzenia i przywracania kopii zapasowych
Wiele firm nie testuje swoich planów tworzenia i przywracania kopii zapasowych, a niewiele z nich robi to w sposób efektywny. Jeśli zastanawiasz się, czy Twój plan działa, powinieneś wiedzieć, że 60 procent kopii zapasowych nigdy nie zostaje ukończonych. Ponadto 77 procent taśm z kopiami zapasowymi ulega awarii. Może to poważnie zagrozić strategii odzyskiwania danych po awarii. Aby zwiększyć skuteczność planu tworzenia i przywracania kopii zapasowych, należy określić konkretne cele dotyczące czasu i punktu przywracania. Następnie należy opracować plan regularnego testowania przywracania danych.
Jest ona wykonywana w pomieszczeniach czystych przez przeszkolonych inżynierów.
Przeszkoleni inżynierowie przeprowadzają odzyskiwanie danych w pomieszczeniach czystych. Cząstki stałe i inne ciała obce mogą poważnie uszkodzić dysk twardy, powodując trwałą utratę danych. Mogą również uszkodzić głowice odczytu/zapisu i inne mechanizmy, czyniąc je bezużytecznymi lub wręcz uniemożliwiając ich naprawę. Dlatego firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych powinny zawsze przeprowadzać wszystkie operacje odzyskiwania danych w pomieszczeniach czystych, w których liczba cząstek stałych jest ograniczona do minimum.
Pomieszczenie czyste to środowisko, w którym w jednej stopie sześciennej powietrza znajduje się mniej niż 2,9 mikrometra cząsteczek. Inżynierowie pracujący w pomieszczeniach czystych muszą nosić specjalistyczną odzież i pracować w kontrolowanym środowisku. Firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych muszą również posiadać certyfikat cleanroom i często testować swój sprzęt, aby mieć pewność, że odzyskiwanie danych odbywa się w czystym środowisku. Głowice odczytująco-zapisujące na dyskach twardych działają w nanometrach, czyli są setki razy mniejsze niż szerokość cienkiego ludzkiego włosa. W związku z tym inżynierowie odzyskiwania danych muszą utrzymywać czyste środowisko pracy i nosić specjalistyczną odzież.
Podczas pracy z wadliwie działającym dyskiem twardym, inżynierowie cleanroomu Kroll Ontrack tworzą obraz dysku przed przystąpieniem do odzyskiwania danych. Używają do tego celu opatentowanych narzędzi i zaawansowanego systemu łączącego dysk twardy z serwerem pomieszczenia czystego. Ta unikalna konfiguracja serwera tworzy obraz dysku bez powodowania dalszych uszkodzeń nośnika. Klienci mogą być pewni, że ich dane są bezpieczne w bezpiecznym, wewnętrznym centrum danych Kroll Ontrack. Raporty Ontrack Verifile zawierają wyniki odzyskiwania danych i informują klientów o dostępnych opcjach.
To jest drogie
Gdy zachodzi potrzeba odzyskania danych z dysku twardego, ceny podawane przez profesjonalne firmy nie odzwierciedlają czasu trwania procesu odzyskiwania. Zamiast tego firmy te pobierają niewielką opłatę z góry, a następnie zatrzymują pieniądze, jeśli danych nie da się odzyskać. Należy jednak uważać na firmy, które reklamują niskie ceny swoich usług – mogą one być fałszywe lub pobierać zbyt wysokie opłaty za zwykły przypadek. Oto kilka wskazówek, jak wybrać dobrą firmę zajmującą się odzyskiwaniem danych:
Koszt odzyskiwania danych różni się w zależności od wielkości zbioru danych. Jeśli na dysku twardym znajduje się 50 gigabajtów danych, wycena może pozostać taka sama. Jeśli posiadasz dysk NAS, koszt będzie wyższy. Na koszt usługi odzyskiwania danych wpływa również rodzaj nośnika i uszkodzenia. Co więcej, nie wszystkie zadania związane z odzyskiwaniem danych są takie same. Niektóre z nich wymagają specjalistycznych narzędzi, a ich wykonanie zajmuje mniej godzin.
To, czy koszt usług odzyskiwania danych jest zbyt wysoki, czy zbyt niski, zależy od rozmiaru dysku twardego i trudności procesu odzyskiwania. Ogólnie rzecz biorąc, odzyskanie danych ze smartfona kosztuje od 195 do 295 PS. Koszty odzyskiwania danych z dysku twardego mogą wynosić od 350 do 600 zł. Generalnie firma zajmująca się odzyskiwaniem danych powinna być w stanie podać ceny na podstawie rzeczywistych zapytań. Warto zapytać, czy firma posiada gwarancje lub zasady zwrotu pieniędzy, ponieważ te czynniki będą miały wpływ na koszt usługi odzyskiwania danych.
Ważne jest również to, czy możliwe jest samodzielne przeprowadzenie procesu odzyskiwania danych. Chociaż może to być niemożliwe, bezpieczniej jest powierzyć odzyskanie danych doświadczonemu inżynierowi odzyskiwania danych lub firmie zajmującej się naprawą danych. Chociaż takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić pieniądze, nie jest najtańsze. Niedoświadczeni użytkownicy i początkujący mogą nie być w stanie samodzielnie przeprowadzić procesu odzyskiwania danych, co może być ryzykowne i kosztowne. Odzyskiwanie danych z dysków twardych wymaga poświęcenia dodatkowego czasu i pieniędzy.
Dane adresowe:
AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]